Organizująca wesela bez zbędnych kłótni!

Często w komediach romantycznych pojawia straszna Panna młoda, która swoimi pomysłami, nastawieniem i siłą charakteru wykańcza wszystkich współpracowników, a w końcu nawet i Pana Młodego. Na szczęście znajduje on później pocieszenie w ramionach cichej, skromnej kobiety. Jest jeszcze jeden bardzo popularny motyw, a mianowicie są to rodzice lub teściowie, którzy narzucają Młodym swoje pomysły – od wyboru Narzeczonego, po wybór sukni ślubnej. Na ekranie faktycznie czasem jest to przekomiczne, jednak w życiu również zdarzają się takie sytuacje, a wtedy już nie jest nam do śmiechu.

Zazwyczaj konsultant ślubny podpisuje umowy bezpośrednio z Młodą Parą. Zdarzają się jednak sytuacje, w których Młodzi są tak zajęci, że oddają organizacje wesela swoim rodzicom. Czasem to całkiem dobrze wychodzi, wszystko jest konsultowane z Młodą Parą i efekt jest dokładnie taki jak miał być.

Zdarzają się też jednak sytuacje mniej kolorowe. Czasem, niestety, rodzice lub teściowie wbrew Młodym, próbują pomagać czy nawet bojkotować ich przygotowania. Rodzina jest tylko jedna, lecz od czasu do czasu nie wszystko układa się komfortowo i czasem do głosu dochodzą silne charaktery a czasem marzenia czy projekcje rodziców, którzy najlepiej wiedzą jak wszystko powinno wyglądać. Gdy sami sponsorujecie wesele to nie ma tragedii, lecz gdy to rodzice płacą za przygotowanie uroczystości to może powstać dość duży problem. Zazwyczaj strona, która wkłada swoje pieniądze ma wrażenie, że to od niej wszystko powinno zależeć.

Oczywiście, każdy medal ma dwie strony. Zdarzają się też sytuacje odwrotne, w których to Młodzi nie biorą pod uwagę nawet najmniejszych sugestii rodziców.

Jak sobie poradzić z konfliktami? Podstawą jest długa i szczera rozmowa. Najlepiej już na wczesnym etapie przygotowań. Każda ze stron powinna wyrazić swoje oczekiwania, plany i wizje. Jeśli wesele ma być uroczystościom typowo rodzinną, dobrze byłoby uwzględnić potrzeby wszystkich osób. Rodzice muszą pamiętać, że od czasu ich ślubu wiele minęło i naprawdę dużo się zmieniło. Nie chodzi tylko p zwyczaje, lecz też technologię. Fotograf, który był na ślubie rodziców może się nie sprawdzić na uroczystości w czasach teraźniejszych. Dlatego lepiej będzie, jeśli Młodzi sami znajdą sobie tych podwykonawców, niż polecanie im jakiś starych znajomych, którzy 20 lat temu robili „piękne” filmy lub pani Grażyny, która czesała już 20 lat temu wspaniałe warkocze. Warto jednak nie zapominać o tym, że rodzice przeżyli o wiele, wiele więcej i, że ich rady mogą okazać się niezwykle pomocne.

Młodzi potrzebują wsparcia, dlatego ważne jest, aby odtąd wszyscy zaangażowali się w pomoc Młodej Parze, ale w kierunku, który został określony. W takim celu należałoby ustalić priorytety wszystko spisać i poinformować o tym rodzinę. Młodzi nie powinni sobie pozwolić na krytykę przez rodzinę na każdym etapie przygotowań. Tacy ludzie mogą niezwykle zepsuć nastrój, pozytywne nastawienie, a nawet chęć wzięcia ślubu. To wyjątkowy dzień i wszystko powinno być tak jak Para Młoda tego chce.

Jest pewien banalny sposób, który może skutecznie pomóc. Każdemu, kto chce dołączyć do organizowania przyjęcia trzeba dać dokładnie wyznaczone zadanie. Ojciec może zadbać o alkohol, mama o usadzenie gości itd. Dzięki temu poczują się oni potrzebni, zajmą się wyznaczonym zadaniem i być może nie będą się wtrącać w inne.

Czasem stosunki z rodzicami są niezbyt poprawne i obawiamy się ich ciągłego ingerowania w nasze sprawy. Nie ma się, co przejmować, przecież z każdej sytuacji jest wyjście, w takim momencie dobrym wyjściem jest zatrudnić konsultanta ślubnego. Wtedy on staje rodzajem autorytetu. Jemu dużo łatwiej jest wytłumaczyć Wasze stanowisko przed rodzicami, a im prościej jest to przyjąć do wiadomości i raczej nie powinni podważać jego zdania. Taki konsultant jest specjalistą bez większych problemów powinien pomóc wyprawić wam wymarzony ślub. To powinno rozwiązać problemy związane z wizją rodziców.

Jeśli budżet nie pozwala na wynajęcie konsultanta, to można poprosić o pomoc kogoś z rodziny. Ważne by był on zdecydowanie pozytywnie i z sympatią nastawiony do Waszych planów. W sytuacjach kryzysowych stanie się mediatorem. Jeżeli, jednak macie wątpliwości, co do dobrych chęci tej osoby, to lepiej nie proście jej o pomoc.

Przed samym weselem potrzebny scenariusz, bardzo dokładnie minuta po minucie. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. W takim dniu bardzo często uaktywniają się „wujki dobra rada”. Często takim ludziom nie zależy na pomocy, lecz chodzi tu raczej o wyrażenie swojej opinii, zaznaczenie wartości swojej obecności. Młodzi w dniu ślubu są na takie zaczepki bardzo podatni, gdyż przeżywają prawdopodobnie największy stres w życiu. Dlatego właśnie pomocny jest scenariusz. Wszystko ma być po myśli Młodej Pary, bez zbędnego wdawania się w dyskusje.

Często w ostatniej chwili jakiś pomocny gość próbuje wyskoczyć ze ‘świetnym pomysłem’, wtedy właśnie wyciągamy scenariusz, zachowujemy zimną krew i nie dajemy się sprowokować.

filmowanie Kraków,
filmowanie wesel Kraków,
fotograf i kamerzysta na wesele Kraków,
fotograf kamerzysta Kraków,
fotograf ślubny Kraków,
fotografia ślubna Kraków,
kamerzysta i fotograf na wesele Kraków,
kamerzysta na wesele Kraków,
kamerzysta Kraków,
kamerzysta ślubny Kraków,
videofilmowanie Kraków,
Wideofilmowanie Kraków