Często zadawane pytania

Czy macie zgodę na nagrywanie w miejscach sakralnych wydane imiennie przez lokalną Kurię?
Oczywiście, tak.
 
Dlaczego jest dwóch filmowców? Czy nie wystarczy jeden?
Nie wykonujemy filmów jednym operatorem – to nie jest możliwe by wtedy film był na odpowiednim poziomie na którym nam zależy. Wbrew pozorom dzięki temu że jest 2 operatorów ruch i zamieszanie jest mniejsze, nie ma opóźnień, film ma więcej kadrów, z różnej perspektywy. Film nie jest nudny, a urozmaicony wielorakimi kadrami. Dodatkowo – druga osoba to także: kierowca (dla fotografa także), asystent filmowca, składa i rozkłada sprzęt, tak by PIERWSZY zawsze był gotowy i obserwował sytuacje – w efekcie nic nie ucieknie, a tego byście nie chcieli. Uroczystość biegnie dość szybko, a nikt nie lubi jak trzeba czekać, bo np. filmowiec jest nie gotowy lub jeszcze nie dojechał. Fotograf także korzysta z tego że jest podwożony na miejsce i wyskakuje z auta gotowy do robienia zdjęć – nie musi szukać miejsca na zaparkowanie itp.

Skąd jesteście i gdzie można się z Wami spotkać?

Jesteśmy z Krakowa. Cenimy sobie jednak swobodę, mobilność oraz stawiamy na internet. Staramy się, abyście całość spraw mogli załatwić praktycznie bez wychodzenia z domu i spotykania się. Całość formalności możemy dokonać korespondencyjnie drogą e-mailową lub pocztową. To szybka i wygodna forma dla wszystkich. Oczywiście zapraszamy także na spotkanie prezentacyjne w naszej siedzibie na którym osobiście można podpisać umowę. KLIKNIJ aby zobaczyć jak do nas trafić.

Czy wykonujecie zdjęcia?

Zdjęcia wykonuje fotograf – jest to niezależna osoba, która ściśle współpracuje z filmowcami (łącznie wtedy ekipa ma 3 osoby). To bardzo ważna rzecz gdy nie ma konkurencji o ujęcie, a tylko współpraca i pomaganie sobie – fotograf wie co robić by jak najmniej „występować” na filmie.

Jaka jest cena filmu ślubnego?

Cennik prześlemy mailem – wystarczy wysłać zapytanie na nasz e-mail. Jesteśmy elastyczni i jest możliwość negocjacji – wszystko zależy od terminu i wybranego pakietu. Są terminy (np. inne dni niż sobota, listopad-marzec) w których możemy zaproponować wysokie rabaty. Wystarczy złożyć zapytanie, a przygotujemy indywidualną ofertę.

Dlaczego tyle kosztuje Wasz film ?

a) Ludzie. Ilość osób zaangażowanych w produkcję filmu. Film Ślubny nagrywany jest przez 2 lub 3 osoby, dzięki czemu materiał filmowy jest znacznie ciekawszy od nagranego przez 1 kamerzystę.

b) Sprzęt którego używamy przy nagraniu Waszego filmu.

Film w całości tworzony jest aparatami DSLR (bezlusterkowcami) – co zapewnia Wam ciekawą, nowoczesną plastykę obrazu, pozostawiającą daleko w tyle obraz z kamer, standardowo używanych na ślubach, nawet tych HD. Aparaty jakimi pracujemy to SONY A7S, A7S2, A7R2, dodatkowo kamera sportowa action-cam i dron z kamerą 4K. 

Przy nagraniach wykorzystujemy również bez żadnych dodatkowych opłat :

– stabilizatory ruchów kamery – steadycam (Glidecam) (pozwalający osiągać ciekawe ujęcia marszu, biegu etc),

– slider (płynne przejazdy kamery),

– cyfrowe rejestratory audio.

Indywidualne podejście do Waszego filmu i czas poświęcony na montaż

Każdy film montowany jest od podstaw i specjalnie dla Was. Nie używamy szablonu, do którego wstawiamy nagrane kadry i voila – film gotowy w 3-5 dni 🙂

Nad każdym filmem pracujemy indywidualnie – poświęcamy dużo więcej czasu na montaż każdego filmu niż inne firmy video.

d) Jakość filmu oraz nośniki:

Filmy standardowo dostarczamy na płytach Blu-Ray i DVD i jest możliwość nagrania na własny nosnik pliku do odtwarzania na komputerach i kompatybilnych telewizorach. Film zapisany jest w jakości 1920×1080 50i (Full HD).

e) Przepiekne opakowania, nadruki na płytach i Menu DVD – zobacz tutaj

f) Działamy legalnie na oryginalnym oprogramowaniu.

Możecie również zawsze porównać naszą ofertę i ceny z ofertami innych firm, tworzącymi filmy na podobnym poziomie.

g) opłaty ZAIKS za wykorzystane utwory w Waszym filmie.

Kiedy były zakupione (czy są nowe) kamery którymi nagrywacie?

Tak, aparaty którymi pracujemy nigdy nie mają więcej niż 1 rok. Gdy aparat ma już rok wymieniamy go na nowy. Zatem zawsze pracujemy na nowym lub prawie nowym sprzęcie. Aktualnie (styczeń 2018) zakupiliśmy nowe aparaty typu A7S2 i A7R2.

Co wchodzi w zakres filmowania?

Standardowo film ślubny rozpoczynamy od przygotowań (ok. 12:00/13:00 i kończymy po oczepinach (ok. 0:30-1:00)  Zakres ten jednak można zmodyfikować dostosowując go do Waszych potrzeb. 

Czy można zrezygnować z nagrywania przygotowań?

Tak. Nie są to nagrania obowiązkowe. Oczywiście musicie mieć świadomość, że w dość drastyczny sposób odbija się to na atrakcyjności Waszego przekrojowego klipu. Na tych etapach nagrań, powstaje wiele ładnych i cennych ujęć wykorzystywanych w klipie. Szczerze odradzamy rezygnację z tych elementów.

Rezygnacja z tych elementów jest dobrowolna i nie wpływa na cenę.

Ilu operatorów filmuje w dniu ślubu?

Pracuje dwóch filmowców (plus ewentualnie operator drona). W kościele filmowcy wykorzystują 3-4 aparaty – te dodatkowe stoją na statywach.

Jak zbudowany jest film?

Film zbudowany jest z wielu klipów montowanych do muzyki, wielu części w wersji live – tak jak dana chwila wyglądała na żywo oraz przeróżnych dodatków, które dodatkowo ożywiają film. Nie stosujemy żadnych szablonów! Decyzję jak finalnie będzie zbudowany film, które części będą klipami, a które nie, jak będą łączone, jakie filtry zostaną zastosowane itp. podejmujemy dopiero na etapie postprodukcji, gdyż dopiero mając wgląd w całość materiału, można wykreować idealny kształt filmu.

Czy film trwa zawsze dokładnie 90 minut?

Podany czas trwania filmu 90 minut jest jedynie czasem orientacyjnym. To nie ustalony czas decyduje o tym jak długi będzie film, a raczej jego jakość merytoryczna i emocjonalna. Film po prostu ma wyjść świetny.

Zbadano, że półtorej godziny, to najlepsza długość filmu z punktu widzenia ludzkiego organizmu, ponieważ po dłuższym czasie, człowiek zaczyna odczuwać zmęczenie, zmniejsza się skupienie itp. Z tego właśnie powodu najpopularniejszym czasem trwania hollywoodzkich filmów pełnometrażowych jest właśnie 90 minut.

W naszych produkcjach 90 minut to pewien wzorcowy czas, do którego staramy się dążyć, jednak przeważnie czas trwania naszych standardowych produkcji waha się od 70-100 minut. Oczywiście im więcej dodatków (plener, przejazd na salę, wywiady, różne występy, przemowy, pokazy ognii sztucznych itp.) tym bardziej czas trwania filmu może ulec wydłużeniu, staramy się jednak nie przekraczać 100 minut.

Do której godziny operatorzy są na weselu i czy można ten czas przedłużyć?

Zazwyczaj po oczepinach prosimy Młodych o kilka słów podziękowań do kamery co stanowi zakończenie całości filmu. Jest to pomiędzy 0:30 a 1:00 w zależności od tego jak długo trwają oczepiny. Oczywiście można indywidualnie ustalić to inaczej. Zazwyczaj jednak później niż po godzinie 1:00 w nocy nie ma już ciekawych tematów do uwiecznienia na filmie, a do tego pojawia się coraz bardziej zmęczenie gości.

Czy możecie nagrać podziękowania dla rodziców ?

Tak. Nie ma z tym najmniejszego problemu. Jest to opcja dodatkowa – polecam sprawdzić naszą ofertę przesyłaną na e-mail.

Nasz ślub jest w piątek. Czy możemy liczyć na zniżkę?

TAK. Klienci których uroczystości ślubne są w innych dniach niż sobotą mogą liczyć na spore zniżki. Otrzymacie rabat plus dodatkowo wartościowe gratisy:

a) sesja plenerowa filmowa i/lub fotograficzna

b) materiał źródłowy video na dysku twardym.

c) wszystkie wykonane przez fotografa zdjęcia

c) dojazd gratis.

Warto zaplanować ślub w piątek – wtedy można liczyć na zniżki także w lokalach i we wszystkich innych usługach.

Jak dużo wcześniej trzeba rezerwować termin?

Termin należy zarezerwować na tyle wcześniej, aby był on jeszcze wolny 🙂

Zasada jest jedna – “kto pierwszy – ten lepszy”. Termin rezerwujemy tylko poprzez podpisanie umowy oraz wpłatę zadatku. Nie “przytrzymujemy” terminów (np. na 2 tygodnie).

Mieszkamy zbyt daleko od Krakowa aby się spotkać co wtedy?

Całość formalności możemy dokonać korespondencyjnie. Wpłata zadatku na konto bankowe.

Czy możemy zastrzec, aby nasz film nie był w przyszłości pokazywany klientom,ani publikowany w internecie.

Tak. Oczywiście możecie zastrzec aby film nie był wykorzystywany przez nas w celach marketingowych.

Film, ani żaden z jego fragment nie zostanie opublikowany w internecie, zaprezentowany przyszłym klientom, ani wykorzystywany w żaden inny sposób do promocji firmy.

Czy można zamówić film nagrywany przez 1 operatora

Tak, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Aby dostarczyć Wam świetny produkt, potrzebna jest praca kilku osób. W naszej ofercie najczęściej film wykonują 2 osoby.

Jakim sprzętem nagrywany jest film?

Film tworzony jest aparatami cyfrowymi w jakości Full HD (SONY A7S, A7S2, A7R2 i dodatkowo: GoPro, DJI Phantom). Dzięki temu nowatorskiemu rozwiązaniu otrzymujecie film o doskonałym, artystycznym obrazie, pozostawiający tradycyjne kamery daleko w tyle. Oprócz tego stosujemy szereg rozwiązań stabilizacji obrazu (steadycam, slider, gimbal), w celu uzyskania jak najciekawszego efektu wizualnego. Nie zapominamy o dźwięku – w naszej pracy używamy mikroportów dźwiękowych oraz rejestratora cyfrowego.

 Aktualnie (styczeń 2018) zakupiliśmy nowe aparaty typu A7S2 i A7R2.

Co mamy robić podczas nagrania? Czy będziecie nami kierować i ustawiać?

W dniu wesela nie będziemy Was w żaden sposób reżyserować ani kierować. Nie kręcimy dubli 🙂 Wszystko toczy się swoim torem – my subtelnie rejestrujemy całość. Oczywiście to działa w obie strony: wszelkim Kierownikom i reżyserom ekipy filmowej również bardzo dziękujemy – nie skorzystamy 🙂 Doceniamy i jesteśmy wdzięczni za swobodę działania i zaufanie którym nas obdarzacie. Wówczas możemy działać w pełni kreatywnie.

Oczywiście nic jednak nie przychodzi bez wysiłku – aby film był ładny, Wy również musicie dać mu trochę od siebie 😉 Nie uciekajcie i nie chowajcie się przed kamerą, pozwólcie nam “łowić” się obiektywem. Uśmiechajcie się – do siebie, do ludzi , do świata.

Chciejcie sami ładnie wyglądać – a wówczas film Wam się odwdzięczy 🙂

Na naszym ślubie będzie pracował fotograf. Czy będziecie unikać nagrywania fotografa?

Tak. W miarę możliwości unikamy nagrywania fotografa i siebie samych, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za styl jego pracy. Niestety są fotografowie z olbrzymim “parciem na szkło” uwielbiający grać plecami, łokciem lub głową w Waszym filmie – szczególnie w ważnych momentach (przysięga, uroczyste wejście/wyjście z kościoła, pierwszy taniec etc). Niestety często w takich wypadkach nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Podziękowania można wówczas składać pierwszoplanowemu aktorowi. Odradzamy takich fotografów.

Wierzymy, ze dokonacie dobrego wyboru i będzie to osoba, która zna się na swojej pracy i szanuje pracę innych i nie popsuje Waszego filmu.

Czy używacie dodatkowego oświetlenia w postacie halogenów rozstawionych na statywach?

Generalnie w 99% – nie. Staramy się wykorzystywać światło zastane w miejscu nagrania – nie psując nastroju Waszego wesela. Każda sala ma swoje oświetlenie, które jest w zupełności wystarczające. Oczywiście aby wykonywać ujęcia nie możecie zupełnie zgasić światła. Wtedy należy to uzgodnić np. by na czas wykonywania ujęć obsługa „podciągnęła” trochę światło, a potem znowu przygasiła.

Jak długo trwa gotowy film?

Gotowy film trwa 90 minut, a poprzedza go 5-8 minutowy skrót. Oczywiście tak jest najczęściej ale może być krótszy. Zatem na każdej przygotowanej przez nas płycie są 2 wersje: krótka i długa. Ta wersja krótka ma znaczenie praktyczne – przecież nie każdy znajomy bedzie chciał ogladać aż 90 minut, a z drugiej strony czasem w przyszłosci będziecie chcieli „na szybko” przypomnieć sobie najważniejsze chwile z Waszego ślubu.

Jak długo czeka się na film.

Czas oczekiwania na film wynosi od 30 do 90 dni – w zależności od terminu ślubu oraz bieżącego obciążenia pracą. W 2015 r. mieściliśmy się w przedziale 30-60 dni.

Czy można przyspieszyć montaż filmu?

Tak, Istnieje możliwość skrócenia czasu oczekiwania do 30 dni – dla niecierpliwych 😉

Czy mamy wpływ na montaż i wygląd filmu?

Wierzymy, że wybierając właśnie nas, nie jest to przypadek i zrobiliście to celowo, gdyż nasze dotychczasowe produkcje przypadły Wam do gustu 🙂 Mówiąc krótko – na tym polu zostawiacie nam “wolną rękę”.

Możecie natomiast zgłosić drobne zmiany (np. usunąć lub dodać jakąś scenę) w filmie w ciągu 14 dni od dnia odebrania gotowego filmu.

Czy jest możliwość otrzymania surowego, nie zmontowanego materiału?

Tak, jest to opcja płatna. Koszt 500zł. zazwyczaj to ok. 200-300GB danych

Czy podane ceny są cenami brutto i czy możliwe jest wystawienie Faktury?

Tak. Ceny podane w ofercie są cenami brutto. Na życzenie wystawiamy fakturę.

Co Państwo Młodzi powinni zapewnić ekipie filmowej?

Państwo młodzi są zobowiązani do zapewnienia ekipie wyżywienia oraz miejsc siedzących podczas imprezy weselnej. W niektórych przypadkach może być konieczne zapewnienie noclegu dla całej ekipy. Kiedy? Jeżeli uroczystość odbywa się >120-150km od Krakowa.

Jaka muzyka używana jest w filmach? Czy można wybrać swoje ulubione utwory?

Bardzo lubimy, gdy klienci sugerują nam utwory, które chcieliby usłyszeć w swoim filmie ślubnym – mamy wtedy pewność, że trafimy dokładnie w ich gust muzyczny. Jeśli jednak klienci nie wyrażają chęci na osobiste wybranie muzyki, wtedy z pełnym spokojem mogą zdać się na nasz gust muzyczny, który jak dotąd świetnie się sprawdza. Warto też zaznaczyć, że ponieważ posiadamy umowę z ZAiKS, wszystkie używane przez nas utwory są legalne.

Kiedy płacimy?

W momencie podpisania umowy Państwo Młodzi wpłacają opłatę rezerwacyjną – zwyczajowo to 20%. Resztę kwoty należy uiścić dopiero w momencie odbioru gotowego produktu.

W jakiej formie otrzymujemy gotowy film?

Każdy nasz klient otrzymuje w cenie chmurę internetową w której zamieszczone są zdjęcia i film. To rozwiązanie umożliwia proste przesyłanie maetriału swoim znajomym i rodzinie.

Płyty DVD i BluRay można zamówić dodatkowo.

Czy macie własny transport i ile wynoszą koszty dojazdu ekipy filmowej?

Posiadamy własny transport. Generalnie to 0,60 zł/km ale koszty dojazdu są uzgadniane indywidualnie w zależności od odległości, wybranego pakietu, terminu itp. W obrębie Krakowa i najbliższych okolic nie są doliczane.

Czy jest konieczny nocleg dla ekipy?

Jeśli odległość od Krakowa wynosi ponad 120 km może być konieczny nocleg. (np. Rzeszów, Wrocław) ale już z Tarnowa, Gliwic, Zakopanego, Nowego Sącza czy Kielc bez problemu jesteśmy w stanie wrócić o własnych siłach tego samego dnia w nocy.

Czy nagrania będą posiadały naniesione jakiekolwiek logo lub znak?

Nie

Jak długo pracujecie w zawodzie i jaki udział mają w tym śluby?

Pierwsza nasza firma powstała w 1990 r. i pracowała do 2000 r, po przerwie ponownie wróciliśmy do branży w 2012 r. i pracujemy do dziś.

Jak będziecie ubrani w dniu ślubu?

Ubieramy się w ciemne spodnie i czarną koszulę. To ogólnie przyjęta forma tak by operator czy fotograf nie wyróżniał się znacząco.

Czy używacie jakichś efektów specjalnych?

Efekty specjalne to bardzo szerokie pojęcie. Film ślubny to reportaż. W reportażu unika się stosowania efektów, niemniej w teledysku czy trailerze są one często stosowane. Generalnie unikamy efektów kiczowatych, jeśli jakiegoś rodzaju efekty podobają się Wam to należy o tym wspomnieć, większość jest wykonywana na etapie postprodukcji (np. zwolnione tempo). Najlepiej pooglądać nasze produkcje.

 

 

NASZE PORADY DLA NARZECZONYCH

Jeżeli decydujecie się Państwo na nasze usługi to z pewnością zależy Wam na tym aby film był na wysokim poziomie i zadziwił Waszą rodzinę i znajomych. Dajemy tutaj 20 praktycznych sugestii do wykorzystania podczas organizacji ceremonii i wesela, które sprawią, że zarejestrowany materiał zarówno filmowy jak i fotograficzny z pewnością będzie się prezentował bardzo dobrze. Zdajemy sobie sprawę, że nie są Państwo aktorami i że nie zawsze jest możliwość wcielenia w życie wszystkich podanych porad i tricków, ale proponujemy wziąć je pod uwagę.

Wybieramy kolor przewodni ślubu. Warto poszukać o tym w internecie. Do dziś wspominamy ślub w którym takim kolorem był czerwony – i tak – czerwony bukiet, czerwony samochód, czerwone kwiaty w przybraniu kościoła i sali weselnej, czerwone buty Pani Młodej, czerwony krawat Młodego i róża wpięta w garnitur, a nawet czerwone skarpetki Młodego!!! i jeszcze kilka elementów. Wszystko to idealnie ze sobą współgrało. Oczywiście kolor możecie wybrać wg własnych gustów.

Bardzo prosimy Pana Młodego by nie zapomniał bukietu dla Pani Młodej – w 2014 r. zdarzyło się to nam 2 razy !!!

W DOMU

Przed filmowaniem w domu, warto uporządkować lub wynieść wszelkie szpargały, które mogłyby psuć kadr.

Do ubierania najlepszy jest w miarę możliwości przestronny i jasny pokój. Przynajmniej w pokoju, w którym będą wykonywane zdjęcia dobrze jest zachować porządek, uprzątnąć wszystkie zbędne bibeloty, które potem mogą przeszkadzać na fotografiach. Pamiętajcie tego czego na pierwszy rzut oka nie widać, może się zdarzyć, że na fotografii będzie rzucać się bardzo w oczy.

W czasie przygotowań zaproście kogoś bliskiego do pomocy, rodzeństwo, świadka – byście nie byli sami. Nie bedziecie tak zestresowani. Dodatkowo można popijać szampana z kieliszków, a np. Pan Młody ze świadkiem – szklaneczkę whisky. Im więcej osób tym weselej i przyjemniej i zapominacie o aparatach fotograficznych.

Zaplanujcie miejsce spotkania się / przywitania P.Młodych. Najgorszym rozwiązaniem jest wąski korytarz albo przejście, weranda itp. Ani zdjęcia ani film nie bedzie ciekawy. W przypadku mieszkania proponujemy by wybrać na przywitanie obszerny pokój (w którym planujecie Błogosławieństwo Rodziców) – wtedy Pani Młoda stoi i czeka na przybycie Pana Młodego. Drugą propozycją (dom jednorodzinny) jest podwórze przed domem. Gdy Pan Młody przyjedzie stanie w ustalonym miejscu a Pani Młoda wyjdzie do niego. W obydwu przypadkach bedą piękne zdjęcia i film. Zaplanujcie to wcześniej i ustalcie między sobą by nie wypadło to np. w drzwiach (jak się nam też zdarzyło)

Postarajcie się, żeby w trakcie błogosławieństwa byli przy was tylko najbliżsi, którzy chcą go Wam udzielić (jeśli będzie zbyt dużo ludzi powstanie tylko niepotrzebny tłok i zamieszanie). Chyba nie chcecie aby Wasz fotograf walczył o możliwość zdjęcia dla Was, a takich chwil się nie powtarza.

Ponieważ nie znamy Waszych rodzin – istotne jest by już w domu przedstawić najbliższe Wam osoby – rodziców, dziadków, rodzeństwo, najbliższych przyjaciół. Operatorzy bedą wiedzieli kogo zaraz po Was najwiecej ujmować na filmie.

Przykro nam o tym pisać ale zdarzyło się raz na ślubie na którym pracowaliśmy, że doszło do włamania w czasie Mszy św. do domu Pani Młodej – złodzieje ukradli prezenty (w tym koperty) pozostawione w domu po błogosławieństwie – pamietajcie że złodzieje tylko czekają na taka okazję, a informacja, że w danym dumu jest wesele szybko się roznosi – nie zostawiajcie domu bez opieki.

KOŚCIÓŁ

Wybieramy możliwie jasny i przestronny kościół o białym kolorze ścian. Najgorszy kolor to żółty, ponieważ zlewa się z barwą ludzkiej skóry (dobrze wyglądają błękity i niebieski). To samo tyczy się sali weselnej. Optymalnie gdy taka sala posiada piętrową galeryjkę. Przyglądamy się też otoczeniu tych obiektów pod kątem estetyki i oświetlenia.

NIE ŚPIESZYMY SIĘ. W drodze do/od ołtarza idziemy powoli, puszczamy księdza (jeśli po nas wyszedł) daleko przed sobą.

Prosimy osoby z rodziny by podczas ceremonii w kościele, a zwłaszcza podczas przysięgi powstrzymały się z robieniem zdjęć i chodzeniem w pobliżu ołtarza. Warto nawet wysłać delikatnego maila do naszych gości że na uroczystości będzie profesjonalny fotograf i filmowiec. https://vimeo.com/75820951

PRZYSIĘGA. Przysięgając patrzymy sobie w oczy, nie na księdza lub na boki. Zakładając obrączkę robimy to powoli by fotograf mógł zrobić kilka różnych ujęć. Pamiętajcie by w momencie gdy Ksiądz wypowie słowa „Skoro zamierzacie zawrzeć związek małżeński, podajcie sobie prawe dłonie..) – obracacie się do siebie twarzą w twarz. Często wtedy ksiądz nawet mówi dodatkowo, acz nie zawsze „obróćcie się do siebie” – wcześniej byliście zwróceni w kierunku Księdza i ołtarza. To ma kolosalne znaczenie gdyż zawsze filmujemy lekko z tyłu z pewnej odległości i gdy odwrócicie się ku sobie kamera będzie skierowana w Wasza stronę a nie na Wasz profil. Gdy staniecie zwróceni ku sobie będziecie mieli Księdza po swojej lewej (Pan Młody) lub prawej (Pani Młoda) stronie. Istotne jest byście patrzyli na siebie, nie na Księdza (jego tylko słuchacie) i nie na boki.

Jeżeli mówimy do mikrofonu w kościele (przysięga) czy na sali weselnej, robimy to GŁOŚNO i WYRAŹNIE.

OBRĄCZKI. Ważne jest także byście nie stali za blisko siebie (lepiej lekko wyciągnięte ręce) gdyż wtedy fajnie widać moment zakładania obrączek, a przecież chcecie to mieć ładni ujęte na fotografiach i na filmie.

Po przysiędze pocałujcie się niezależnie od tego czy Ksiądz Wam to zaproponuje (często proponują to sami) – to jeden z najpiekniejszych momentów na Mszy. Zapewne odpowiedzią będą oklaski zgromadzonej rodziny i przyjaciół – tego też często brakuje na naszych polskich ślubach. Analogicznie możecie pocałować się po wyjsciu z koscioła gdy zostaniecie obsypani cukierkami i płatkami. Rezultatem też bedą piekne zdjęcia i ujecia filmowe.

Dobrze jest trafić na prawdziwie uduchowionego kapłana, który wygłosi piękne i niebanalne kazanie. Stanowi to ważny element filmu.

WESELE

Upewniamy się, że zespół/DJ – dysponują zestawem świateł efektowych i np. wytwornicą dymu. Optymalnie zamawiamy firmę, która profesjonalnie zrealizuje oświetlenie. Nawet najlepsza kapela bez świateł bardzo traci na efektowności. Nie zapomnijcie o kolorowych światłach.

Uśmiechamy się możliwie często, nie uciekamy przed kamerą.

Podczas zabawy staramy się być dynamiczni i żywiołowi. Rozumiemy, że to często kwestia wrodzonego temperamentu, ale warto się postarać.

Nie pozujemy sztywno do kamery. To nie fotografia. Tutaj liczy się ruch.

Jak uatrakcyjnić wesele niedużym kosztem, a film i zdjęcia będą jeszcze piekniejsze i ciekawsze:

a) świetlisty taniec – przygotowujemy świece z kołnierzykiem z tektury lub serwetki – DJ lub orkiestra zapowie taniec, drużbów prosimy o rozdanie świec i zapalenie ich. – Zobacz tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=7SWcanOz88E – zazwyczaj bezpośrednio po oczepinach, gdy wszyscy sa na środku parkietu.

b) bańki mydlane dla dzieci (i nie tylko) – Dzięki bańkom mydlanym można stworzyć niesamowity, bajkowy efekt. Natomiast dzieci będą miały ogromna frajdę i wspaniałą zabawę. Poszukajcie na allegro – są całe zestawy po 16sztuk – komplet ok 15zł.

c) konfetti w czasie pierwszego tańca młodych.

d) pokaz ogni sztucznych – zestawy do samodzielnego odpalenia (wcale nie są takie drogie), a efekt niezapomniany

WYWIADY. Zazwyczaj ok. godz. 23:00 planujemy wywiady. Zastanówcie się kto z Waszych przyjaciół mógłby pełnić rolę Reportera. Będzie zadawał pytania gościom. Najlepiej wybrać osobę wygadaną której „nie zabraknie jezyka w gębie” To jeden najsympatyczniejszych momentów na filmie gdy słychać jak np. Dziadek czy Babcia składają Wam życzenia albo przyjaciółka mówi że wspaniale się bawi na Waszym weselu, zapewne usłyszycie wiele ciekawych porad małżeńskich 🙂 Nie obawiajcie się – to nic strasznego a często jest kupa śmiechu. Oczywiście porozmawiajcie z przyszłym Reporterem i zapytajcie czy się zgodzi. Dobrze by sobie przygotował pytania. Możemy udostępnić naszą bazę pytań do gości.

Zastanówcie się nad wynajęciem FOTOBUDKI. Zawsze jest kupa śmiechu i poza zdjęciami wychodzą fajne ujęcia filmowe. Zamówcie taką fotobudkę która od razu drukuje zdjęcia i goście bedą je mogli wkleić je do albumu z wpisem życzeń.