Ślub w stylu eko?

W czasach, w których codziennie przedzieramy się przez zatłoczone ulice, między wielkimi budynkami, czasem w maseczkach antysmogowych, coraz więcej osób wzdycha do błękitu nieba i zachwyca się wszelkimi urokami natury. Kwitnące kwiaty otulają nas zapachem i kolorami, a szumiące drzewa w lesie potrafią oczarować swą dziką naturą. Niestety nasza planeta jest coraz bardziej zagrożona. Na szczęście są jeszcze ludzie, którym zależy na ratowaniu jej w każdym momencie. Czy miłość do natury i ekologiczne podejście do życia można pogodzić z klasyczną oprawą wizualną wesela? Przecież ślub kojarzy się z ogromną ilością przedmiotów, które kończą swój żywot na wysypisku, z jedzeniem, które się marnuje. Czy da się urządzić ślub w stylu eko? I jak się w ogóle za to zabrać? Poniżej zobaczysz kilka pomysłów.

Ślub w stylu eko przecież nie jest jednoznaczny z rezygnacją z większości dekoracji czy z ładnego stroju. To raczej kwestią świadomego wyboru niektórych elementów i racjonalnego podejmowania decyzji. Jeśli kochacie żyć w zgodzie z naturą i jej dobro leży Wam na sercu, to powinniście przemyśleć poniższe wskazówki. Każdą z nich możecie modyfikować i dobierać indywidualnie pod siebie. Na pewno każdy znajdzie tutaj jakieś rozwiązanie idealne.

Możecie postawić na skromniejsze menu ze szwedzkim stołem, zamiast wielu obfitych dań. Najwięcej jedzenia na weselach marnuje się właśnie przy posiłkach, a szczególnie, gdy kelnerzy nie pytają z wyprzedzeniem, czy każda z osób będzie zainteresowana kolejnym poczęstunkiem. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być zaledwie kilka ciepłych posiłków oraz szwedzki stół, z którego każdy bierze tylko tyle jedzenia, na ile ma ochotę. Wówczas jest spora szansa na to, że podczas wesela zmarnuje się dużo mniej jedzenia, a to, co pozostanie nietknięte, można będzie zabrać.

Jeśli dopiero rozglądasz się za obiektem weselnym, to może rozważ taki, który znajduje się blisko kościoła lub blisko Urzędu Stanu Cywilnego? Rewelacyjna byłaby możliwość przejścia z miejsca ceremonii do weselnej sali na piechotę, ale niestety w wielu przypadkach to niemożliwe. Wtedy trzeba zadbać o to, by goście wiedzieli, jak dotrzeć na miejsce przyjęcia, by nie błądzili i nie kręcili się w kółko samochodami. Jednym z lepszych rozwiązań jest wynajęcie autobusu, autokaru lub busa, który zawiezie zaproszone osoby na miejsce. Jeden pojazd to znacznie mniejsze zużycie paliwa (a przecież oto chodzi) i pewność, że wszyscy trafią na miejsce, bez zbędnych niespodzianek. Najlepszą zaletą tego pomysłu jest wygoda.

Jeśli marzysz o uroczystości w stylu vintage, to może nie kupuj przedmiotów wykonanych z kiepskich materiałów, które tylko udają wiekowe, zazwyczaj to wygląda tandetnie i jest bardzo nietrwałe. Poszperaj na strychu lub na jakimś pchlim targu, tam na pewno powinno znaleźć się coś, co będzie ci odpowiadać. Suknia ślubna czy garnitur to zdecydowanie nie mały wydatek i taki strój zazwyczaj ma charakter jednorazowy. Można odłożyć je na pamiątkę lub dla dzieci, lecz jeśli masz ograniczony budżet oraz jesteś zdania, że można tutaj też wprowadzić styl eko to równie ładnie będzie jak suknię wypożyczysz. Musisz to jednak dokładnie przemyśleć. Wiadomo jak jest na weselach, każdy chce przytulić Pannę Młodą, więc kreacja może nabyć jakieś ślady z makijażu (szczególnie w okresie letnim), przez przypadek również możesz ubrudzić suknie jedzeniem, delikatnie ją zadrzeć, więc w następstwie mogą wystąpić problemy z jej oddaniem. Jeśli nie chcesz sukni z wypożyczalni, a nadal bliski jest Ci klimat eko, to może skusisz się na suknie vintage. Materiały nie są nowe, ale za to suknie bardzo wyjątkowe, każda z nich ma już zapisaną jakąś piękną miłosną historie.


videofilmowanie3d.pl; pieknechwile.eu

Zamiast kwiatów ciętych lepiej wybrać doniczkowe. To świetny pomysł, jeśli masz możliwość wykorzystania tych roślin po uroczystości. Rewelacyjnym wyborem mogą być sukulenty, wrzosy i lawenda, bo to rośliny o bardzo dekoracyjnym i klimatycznym wyglądzie, które można później posadzić w ogrodzie lub nawet rozdać bliskim. Możesz też zasadzić kilka z nich w ogrodzie u swojej mamy, będzie to dla niej pamiątka po tym pięknym dniu. Zamiast kwiatów dobrą koncepcją będą też zioła w doniczkach!

Jeśli marzy ci się ślub w stylu eko, to może powinnaś ograniczyć jednorazowe rzeczy? Mamy na myśli przede wszystkim o dekoracje, które po weselu trafiłyby na śmietnik. Przykładem są lampiony lub balony, które faktycznie wyglądają pięknie, lecz najczęściej szybko ulegają zniszczeniu jeszcze podczas przyjęcia. Gdy jednak balony zostaną w nienaruszonym stanie, to przecież nikt nie zadaje sobie trudności, by je rozsupłać i wypuścić powietrze. Wtedy w ruch idą zazwyczaj szpikulce i całość ląduje w koszu. Jednym z lepszych rozwiązań są dekoracje szklane lub drewniane – wielorazowego użytku.

Na pierwszy rzut oka raczej ciężko jest wyobrazić sobie, co na weselu mogłoby być wykonane z recyklingu. Tymczasem, gdy jednak głębiej pomyślimy, lub przeszukamy internet, to okazuje się, że jest całkiem sporo możliwości, wśród których może znajdziesz coś dla siebie. Ciekawą opcją jest designerska, autorska biżuteria. Można, na przykład wykonać taką z pamiątkowego kruszcu, możesz także zamówić obrączki, które zostaną zrobione ze starych kolczyków po babci. Inna propozycja to zaproszenia ślubne i inne artykuły papierowe wykonane z szarego papieru. Pozornie szary papier lub karton nie kojarzą się z czymś estetycznym, eleganckim i ślubnym, jednak są to tylko pozory. Na rynku istnieje coraz więcej firm, które przygotują zaproszenia, zawiadomienia i winietki wykonane z ekologicznego papieru i w dodatku zadrukowane ekologicznym tuszem! I wygląda to oszałamiająco!

videofilmowanie3d.pl; pieknechwile.eu

Pomysłów na ekologię w dniu wesela jest naprawdę mnóstwo. Każdy z nich to tylko punkt wyjścia do rozważenia i zastanowienia się. Przecież nic was nie ogranicza, trzeba jedynie się wysilić i pomyśleć nad jakimiś alternatywnymi rozwiązaniami. Wystarczy tylko odrobina chęci i kreatywności. Ślub w stylu eko na pewno zrobi wrażenie na gościach i zostanie na długo w ich pamięci.  


videofilmowanie3d.pl; pieknechwile.eu

wideofilmowanie Brzesko, kamerzysta Brzesko, fotograf ślubny Brzesko

http://www.sweetwedding.pl/wesele-w-klimacie-eko/