CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA FAQ

Kilka pytań, które są zadawane przez Was najczęściej.
 

Czy macie zgodę na nagrywanie w miejscach sakralnych wydane imiennie przez lokalną Kurię?
Oczywiście, tak.
 
Dlaczego jest dwóch filmowców? Czy nie wystarczy jeden?
Nie wykonujemy filmów jednym operatorem – to nie jest możliwe by wtedy film był na odpowiednim poziomie na którym nam zależy. Wbrew pozorom dzięki temu że jest 2 operatorów ruch i zamieszanie jest mniejsze, nie ma opóźnień, film ma więcej kadrów, z różnej perspektywy. Film nie jest nudny, a urozmaicony wielorakimi kadrami. Dodatkowo – druga osoba to także: kierowca (dla fotografa także), asystent filmowca, składa i rozkłada sprzęt, tak by PIERWSZY zawsze był gotowy i obserwował sytuacje – w efekcie nic nie ucieknie, a tego byście nie chcieli. Uroczystość biegnie dość szybko, a nikt nie lubi jak trzeba czekać, bo np. filmowiec jest nie gotowy lub jeszcze nie dojechał. Fotograf także korzysta z tego że jest podwożony na miejsce i wyskakuje z auta gotowy do robienia zdjęć – nie musi szukać miejsca na zaparkowanie itp.

Skąd jesteście i gdzie można się z Wami spotkać?

Jesteśmy z Krakowa. Cenimy sobie jednak swobodę, mobilność oraz stawiamy na internet. Całość formalności możemy dokonać korespondencyjnie drogą e-mailową lub pocztową. To szybka i wygodna forma dla wszystkich. Oczywiście zapraszamy także na spotkanie prezentacyjne w naszej siedzibie na którym osobiście można podpisać umowę. KLIKNIJ aby zobaczyć jak do nas trafić.

Czy wykonujecie zdjęcia?

Zdjęcia wykonuje fotograf – jest to niezależna osoba, która ściśle współpracuje z filmowcami (łącznie wtedy ekipa ma 3 osoby). To bardzo ważna rzecz gdy nie ma konkurencji o ujęcie, a tylko współpraca i pomaganie sobie – fotograf wie co robić by jak najmniej „występować” na filmie.

Jaka jest cena filmu ślubnego?

Aktualny cennik jest do pobrania w zakładce OFERTA. Jest to cennik ogólny, a bardzo ważny jest termin i miejsce uroczystości. Dlatego abyście otrzymali już konkretną ofertę prosimy o wysłanie zapytania korzystając z FORMULARZA w zakładce KONTAKT. Jesteśmy elastyczni i jest możliwość negocjacji – wszystko zależy od terminu i wybranego pakietu. Są terminy (np. inne dni niż sobota, listopad-maj) w których możemy zaproponować wysokie rabaty. Wystarczy złożyć zapytanie, a przygotujemy indywidualną ofertę.

Dlaczego tyle kosztuje Wasz film ?

a) Ludzie. Ilość osób zaangażowanych w produkcję filmu. Film Ślubny nagrywany jest przez 2 lub 3 osoby, dzięki czemu materiał filmowy jest znacznie ciekawszy od nagranego przez 1 kamerzystę.

b) Sprzęt którego używamy przy nagraniu Waszego filmu.

Film w całości tworzony jest aparatami tzw. bezlusterkowcami – co zapewnia Wam ciekawą, nowoczesną plastykę obrazu, pozostawiającą daleko w tyle obraz z kamer, standardowo używanych na ślubach, nawet tych HD. Aparaty jakimi pracujemy w 2019r. to SONY A7III jako podtsawowe i A7S jako dodatkowe i dron z kamerą 4K. 

Przy nagraniach wykorzystujemy również:

– elektroniczny gimbal (pozwalający osiągać stabilizację i płynny ruch),

– slider (płynne przejazdy kamery),

– cyfrowe rejestratory audio i monitory.

Indywidualne podejście do Waszego filmu i czas poświęcony na montaż

Każdy film montowany jest od podstaw i specjalnie dla Was. Nie używamy szablonu, do którego wstawiamy nagrane kadry i voila – film gotowy w 3-5 dni 🙂

Nad każdym filmem pracujemy indywidualnie – poświęcamy dużo czasu, a Wy także macie w tym udział i słuchamy Waszych wskazówek przy montażu.

d) Jakość filmu oraz nośniki:

Film zapisany jest w jakości 1920×1080 (Full HD) i 50p i zamieszczony w prywatnej chmurze internetowej tak by każdy któremu udzielicie dostępu mógł go pobrać w najwyższej jakości (także zdjęcia w pełnej rozdzielczości)

e) Działamy legalnie na oryginalnym oprogramowaniu.

Możecie również zawsze porównać naszą ofertę i ceny z ofertami innych firm, tworzącymi filmy na podobnym poziomie.

f) opłaty ZAIKS za wykorzystane utwory w Waszym filmie.

Kiedy były zakupione (czy są nowe) kamery którymi nagrywacie?

Tak, aparaty którymi pracujemy nigdy nie mają więcej niż 1 rok. Gdy aparat ma już rok wymieniamy go na nowy. Zatem zawsze pracujemy na nowym lub prawie nowym sprzęcie. Aktualnie (maj 2019) zakupiliśmy nowe aparaty typu A7 III.

Co wchodzi w zakres filmowania?

Standardowo film ślubny rozpoczynamy od przygotowań (ok. 12:00/13:00 i kończymy po oczepinach (ok. 0:30-1:00)  Zakres ten jednak można zmodyfikować dostosowując go do Waszych potrzeb. 

Czy można zrezygnować z nagrywania przygotowań?

Tak. Nie są to nagrania obowiązkowe. Oczywiście musicie mieć świadomość, że w dość drastyczny sposób odbija się to na atrakcyjności Waszego przekrojowego klipu. Na tych etapach nagrań, powstaje wiele ładnych i cennych ujęć wykorzystywanych w klipie. Szczerze odradzamy rezygnację z tych elementów.

Rezygnacja z tych elementów jest dobrowolna i nie wpływa na cenę.

Ilu operatorów filmuje w dniu ślubu?

Pracuje dwóch filmowców (plus ewentualnie operator drona). W kościele filmowcy wykorzystują 3-4 aparaty – te dodatkowe stoją na statywach.

Jak zbudowany jest film?

Film zbudowany jest z wielu klipów montowanych do muzyki, wielu części w wersji live – tak jak dana chwila wyglądała na żywo oraz przeróżnych dodatków, które dodatkowo ożywiają film. Nie stosujemy żadnych szablonów! Decyzję jak finalnie będzie zbudowany film, które części będą klipami, a które nie, jak będą łączone, jakie filtry zostaną zastosowane itp. podejmujemy dopiero na etapie postprodukcji, gdyż dopiero mając wgląd w całość materiału, można wykreować idealny kształt filmu.

Czy film trwa zawsze dokładnie 45 minut?

Podany czas trwania filmu 45 minut jest jedynie czasem orientacyjnym. To nie ustalony czas decyduje o tym jak długi będzie film, a raczej jego jakość merytoryczna i emocjonalna. Film po prostu ma wyjść świetny.

W naszych produkcjach 45 minut to pewien wzorcowy czas, do którego staramy się dążyć, jednak przeważnie czas trwania naszych standardowych produkcji waha się od 45-60 minut. Oczywiście im więcej dodatków (plener, przejazd na salę, wywiady, różne występy, przemowy, pokazy ogni sztucznych itp.) tym bardziej czas trwania filmu może ulec wydłużeniu, staramy się jednak nie przekraczać 60 minut.

Do której godziny operatorzy są na weselu i czy można ten czas przedłużyć?

Pracujemy do godziny 0:30. Oczywiście można indywidualnie ustalić to inaczej. Zazwyczaj jednak później nie ma już ciekawych tematów do uwiecznienia na filmie, a do tego pojawia się coraz bardziej zmęczenie gości.

Czy możecie nagrać podziękowania dla rodziców ?

Tak. Nie ma z tym najmniejszego problemu. Jest to opcja dodatkowa – polecam sprawdzić naszą ofertę przesyłaną na e-mail.

Nasz ślub jest w piątek. Czy możemy liczyć na zniżkę?

TAK. Klienci których uroczystości ślubne są w innych dniach niż sobotą mogą liczyć na spore zniżki. Otrzymacie rabat plus dodatkowo wartościowe gratisy.

Warto zaplanować ślub w piątek – wtedy można liczyć na zniżki także w lokalach i we wszystkich innych usługach.

Jak dużo wcześniej trzeba rezerwować termin?

Termin należy zarezerwować na tyle wcześniej, aby był on jeszcze wolny 🙂

Zasada jest jedna – “kto pierwszy – ten lepszy”. Termin rezerwujemy tylko poprzez podpisanie umowy oraz wpłatę zadatku. Nie “przytrzymujemy” terminów (np. na 2 tygodnie).

Mieszkamy zbyt daleko od Krakowa aby się spotkać, co wtedy?

Całość formalności możemy dokonać korespondencyjnie. Wpłata zadatku na konto bankowe.

Czy możemy zastrzec, aby nasz film nie był w przyszłości pokazywany klientom,ani publikowany w internecie.

Tak. Oczywiście możecie zastrzec aby film nie był wykorzystywany przez nas w celach marketingowych.

Film, ani żaden z jego fragment nie zostanie opublikowany w internecie, zaprezentowany przyszłym klientom, ani wykorzystywany w żaden inny sposób do promocji firmy.

Czy można zamówić film nagrywany przez 1 operatora

Tak, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Aby dostarczyć Wam świetny produkt, potrzebna jest praca kilku osób. W naszej ofercie najczęściej film wykonują 2 osoby.

Jakim sprzętem nagrywany jest film?

Film tworzony jest aparatami cyfrowymi w jakości Full HD (SONY A7 III, A7S, A6300, DJI Phantom 4 PRO). Dzięki temu nowatorskiemu rozwiązaniu otrzymujecie film o doskonałym, artystycznym obrazie, pozostawiający tradycyjne kamery daleko w tyle. Oprócz tego stosujemy szereg rozwiązań stabilizacji obrazu (steadycam, slider, gimbal), w celu uzyskania jak najciekawszego efektu wizualnego. Nie zapominamy o dźwięku – w naszej pracy używamy mikroportów dźwiękowych oraz rejestratora cyfrowego.

 Aktualnie (maj 2019) zakupiliśmy nowe aparaty typu A7 III, które pracowały z nami także w ubiegłym roku jednak ciągle pracujemy tylko na nowym sprzęcie.

Co mamy robić podczas nagrania? Czy będziecie nami kierować i ustawiać?

W dniu wesela nie będziemy Was w żaden sposób reżyserować ani kierować. Nie kręcimy dubli 🙂 Wszystko toczy się swoim torem – my subtelnie rejestrujemy całość. Oczywiście to działa w obie strony: wszelkim Kierownikom i reżyserom ekipy filmowej również bardzo dziękujemy – nie skorzystamy 🙂 Doceniamy i jesteśmy wdzięczni za swobodę działania i zaufanie którym nas obdarzacie. Wówczas możemy działać w pełni kreatywnie.

Oczywiście nic jednak nie przychodzi bez wysiłku – aby film był ładny, Wy również musicie dać mu trochę od siebie 😉 Nie uciekajcie i nie chowajcie się przed kamerą, pozwólcie nam “łowić” się obiektywem. Uśmiechajcie się – do siebie, do ludzi , do świata.

Chciejcie sami ładnie wyglądać – a wówczas film Wam się odwdzięczy 🙂

Otrzymacie od nas coś w rodzaju instrukcji/porad tzn. jak zachować się w konkretnych sytuacjach by to fajnie wyszło. Ale to bezpośrednio już przed uroczystością.

Na naszym ślubie będzie pracował fotograf. Czy będziecie unikać nagrywania fotografa?

Tak. W miarę możliwości unikamy nagrywania fotografa i siebie samych, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za styl jego pracy. Niestety są fotografowie z olbrzymim “parciem na szkło” uwielbiający grać plecami, łokciem lub głową w Waszym filmie – szczególnie w ważnych momentach (przysięga, uroczyste wejście/wyjście z kościoła, pierwszy taniec etc). Niestety często w takich wypadkach nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Podziękowania można wówczas składać pierwszoplanowemu aktorowi. Odradzamy takich fotografów.

Wierzymy, ze dokonacie dobrego wyboru i będzie to osoba, która zna się na swojej pracy i szanuje pracę innych i nie popsuje Waszego filmu.

Czy używacie dodatkowego oświetlenia w postacie halogenów rozstawionych na statywach?

Generalnie w 99% – nie. Staramy się wykorzystywać światło zastane w miejscu nagrania – nie psując nastroju Waszego wesela. Każda sala ma swoje oświetlenie, które jest w zupełności wystarczające. Oczywiście aby wykonywać ujęcia nie możecie zupełnie zgasić światła. Wtedy należy to uzgodnić np. by na czas wykonywania ujęć obsługa „podciągnęła” trochę światło, a potem znowu przygasiła.

Jak długo trwa gotowy film?

Gotowy film trwa 45 minut, poprzedza go trailer (ok. 2 minuty), a zamyka teledysk/skrót czy highlights jak to inni nazywają (5 minutowy). Oczywiście tak jest najczęściej ale może być krótszy. Zatem na każdej przygotowanej przez nas płycie są 2 wersje: krótka i długa. Ta wersja krótka ma znaczenie praktyczne – przecież nie każdy znajomy bedzie chciał ogladać aż 90 minut, a z drugiej strony czasem w przyszłosci będziecie chcieli „na szybko” przypomnieć sobie najważniejsze chwile z Waszego ślubu.

Jak długo czeka się na film.

Czas oczekiwania na film wynosi od 30 do 90 dni – w zależności od terminu ślubu oraz bieżącego obciążenia pracą. W 2018 r. mieściliśmy się w przedziale 30-60 dni.

Czy można przyspieszyć montaż filmu?

Tak, Istnieje możliwość skrócenia czasu oczekiwania do 30 dni – dla niecierpliwych 😉

Czy mamy wpływ na montaż i wygląd filmu?

Wierzymy, że wybierając właśnie nas, nie jest to przypadek i zrobiliście to celowo, gdyż nasze dotychczasowe produkcje przypadły Wam do gustu 🙂 Mówiąc krótko – na tym polu zostawiacie nam “wolną rękę”.

Możecie natomiast zgłosić drobne zmiany (np. usunąć lub dodać jakąś scenę) w filmie w ciągu 14 dni od dnia odebrania gotowego filmu.

Czy jest możliwość otrzymania surowego, nie zmontowanego materiału?

Tak, jest to opcja płatna. Koszt 500zł. zazwyczaj to ok. 200-300GB danych

Czy podane ceny są cenami brutto i czy możliwe jest wystawienie Faktury?

Tak. Ceny podane w ofercie są cenami brutto. Na życzenie wystawiamy fakturę.

Co Państwo Młodzi powinni zapewnić ekipie filmowej?

Państwo młodzi są zobowiązani do zapewnienia ekipie wyżywienia oraz miejsc siedzących podczas imprezy weselnej. W niektórych przypadkach może być konieczne zapewnienie noclegu dla całej ekipy. Kiedy? Jeżeli uroczystość odbywa się >120-150km od Krakowa.

Jaka muzyka używana jest w filmach? Czy można wybrać swoje ulubione utwory?

Bardzo lubimy, gdy klienci sugerują nam utwory, które chcieliby usłyszeć w swoim filmie ślubnym – mamy wtedy pewność, że trafimy dokładnie w ich gust muzyczny. Jeśli jednak klienci nie wyrażają chęci na osobiste wybranie muzyki, wtedy z pełnym spokojem mogą zdać się na nasz gust muzyczny, który jak dotąd świetnie się sprawdza. Warto też zaznaczyć, że ponieważ posiadamy umowę z ZAiKS, wszystkie używane przez nas utwory są legalne.

Kiedy płacimy?

W momencie podpisania umowy Państwo Młodzi wpłacają opłatę rezerwacyjną – zwyczajowo to 20%. Resztę kwoty należy uiścić dopiero w momencie odbioru gotowego produktu.

W jakiej formie otrzymujemy gotowy film?

Każdy nasz klient otrzymuje w cenie chmurę internetową w której zamieszczone są zdjęcia i film. To rozwiązanie umożliwia proste przesyłanie materiału swoim znajomym i rodzinie.

Dlaczego film jest w częściach?

 

Na telewizorze:

Film jest podzielony na rozdziały dlatego, że starsze telewizory nie radzą sobie z ogromnymi plikami o wielkości np. 20GB i nawigacja na takim filmie jest utrudniona, a i często powoduje zawieszenie telewizora. Chcemy byście mieli film w najwyższej jakości. Oglądając z pendriva na TV kolejne części idą jedna za drugą tak jak by był to jeden film więc nie jest to widoczne, a macie możliwość przeskoczyć do następnego i następnego rozdziału, a także wstecz, tak jak było to kiedyś na płycie DVD.

 

Na komputerze:

  1. proszę pobrać wszystkie rozdziały filmu na swój twardy dysk do jednego katalogu.
  2. zaznaczyć wszystkie pliki
  3. prawym przyciskiem myszy wybrać DODAJ DO LISTY PROGRAMU MEDIA PLAYER. 
  1. Uruchomi się Media Player i możecie teraz oglądać wszystkie wybrane części skacząc pomiędzy nimi do przodu lub tyłu.

Czy macie własny transport i ile wynoszą koszty dojazdu ekipy filmowej?

Posiadamy własny transport. Generalnie to 0,80 zł/km ale koszty dojazdu są uzgadniane indywidualnie w zależności od odległości, wybranego pakietu, terminu itp. W obrębie Krakowa i najbliższych okolic nie są doliczane.

Czy nagrania będą posiadały naniesione jakiekolwiek logo lub znak?

Nie, nie nanosimy rzeczy tego typu na nasze produkcje.

Jak długo pracujecie w zawodzie i jaki udział mają w tym śluby?

Pierwsza nasza firma powstała w 1990 r. i pracowała do 2000 r, po przerwie ponownie wróciliśmy do branży w 2012 r. i pracujemy do dziś.

Jak będziecie ubrani w dniu ślubu?

Ubieramy się w ciemne spodnie i ciemną koszulę. To ogólnie przyjęta forma tak by operator czy fotograf nie wyróżniał się znacząco.

Czy używacie jakichś efektów specjalnych?

Efekty specjalne to bardzo szerokie pojęcie. Film ślubny to reportaż. W reportażu unika się stosowania efektów, niemniej w teledysku czy trailerze są one często stosowane. Generalnie unikamy efektów kiczowatych, jeśli jakiegoś rodzaju efekty podobają się Wam to należy o tym wspomnieć, większość jest wykonywana na etapie postprodukcji (np. zwolnione tempo). Najlepiej pooglądać nasze produkcje.