FAQ

WASZE NAJCZĘSTSZE PYTANIA

kamerzysta i fotograf ślubny Kraków

kamerzysta i fotograf ślubny Kraków

Jak możemy zarezerwować termin?

Warunkiem rezerwacji terminu jest podpisanie umowy i wpłacenie zadatku.

 

Czy możemy podpisać umowę przez internet?

Oczywiście. Prześlę Wam wtedy umowę e-mailem i wystarczy, że odeślecie mi podpisany skan.

 

Czy macie zgodę na fotografowanie/nagrywanie w miejscach sakralnych wydane imiennie przez lokalną Kurię?

Oczywiście, tak.

kamerzysta i fotograf ślubny Kraków

kamerzysta i fotograf ślubny Kraków

Ile wynosi zadatek?

Zadatek to 20% wartości całej usługi. Najczęściej wynosi: 600zł. (fotografia) i 1000zł. (film).

 

Skąd jesteście i gdzie można się z Wami spotkać?

Jesteśmy z Krakowa. Cenimy sobie jednak swobodę, mobilność oraz stawiamy na internet. Staramy się, abyście całość spraw mogli załatwić praktycznie bez wychodzenia z domu i spotykania się. Całość formalności możemy dokonać korespondencyjnie drogą e-mailową lub pocztową. To szybka i wygodna forma dla wszystkich. Oczywiście zapraszamy także na spotkanie prezentacyjne w naszej siedzibie na którym osobiście można podpisać umowę.

 

Jak wygląda kwestia dojazdu ekipy?

Kraków i najbliższe okolice są bez dopłaty, natomiast jeśli odległość jest większa, wtedy poprosimy Was o zwrot za dojazd w wysokości 80gr/km.

kamerzysta i fotograf ślubny Kraków

kamerzysta i fotograf ślubny Kraków

Czy konieczny jest nocleg dla ekipy?

Tylko wtedy gdy jest to duża odległość od Krakowa (>150km) – wtedy nie będziemy w stanie o własnych siłach po całym dniu pracy wrócić do Krakowa. Oceniamy to indywidualnie w zależności od połączenia drogowego.

 

Jaka jest cena zdjęć ślubnych/filmu ślubnego?

Aktualny cennik jest do pobrania w zakładce CENNIK / KONTAKT. Jest to cennik ogólny, a bardzo ważny jest termin i miejsce uroczystości. Dlatego abyście otrzymali już konkretną ofertę prosimy o wysłanie zapytania korzystając z FORMULARZA w zakładce KONTAKT. Jesteśmy elastyczni i jest możliwość negocjacji – wszystko zależy od terminu i wybranego pakietu. Są terminy (np. inne dni niż sobota, listopad-maj) w których możemy zaproponować wysokie rabaty. Wystarczy złożyć zapytanie, a przygotujemy indywidualną ofertę.

Jakim sprzętem pracujecie?

  1. FOTOGRAFIA. 3 aparaty: 2x SONY A7 mk3 + SONY A7 mk1, obiektywy stałoogniskowe, makro, zestaw lamp błyskowych i statywów, wiele różnych drobnych akcesoriów
  2. FILM. 4 aparaty: 2x SONY A7 mk3 + 2x SONY A7S, obiektywy stało i zmiennoogniskowe, gimbal ZHIYUN CRANE, dron DJI 4k, monopody, statywy, rejestratory dźwięku ZOOM

 

Kiedy były zakupione aparaty na których pracujecie (czy są nowe)?

Tak, aparaty którymi pracujemy nigdy nie mają więcej niż 1 rok. Gdy aparat ma już rok wymieniamy go na nowy. Zatem zawsze pracujemy na nowym lub prawie nowym sprzęcie. Aktualnie (marzec 2020) zakupiliśmy nowe aparaty typu A7 III.

Czy fotograf pracuje sam czy w duecie?

Wszystko zależy od wybranego pakietu. Podczas reportażu zazwyczaj pracuje jeden fotograf. Pakiet double, gdzie pracuje 2 fotografów jest możliwy za dodatkową opłatą, zalecam przede wszystkim gdy organizujecie większą imprezę, na ponad 150 osób.

 

Ilu jest filmowców?

95% naszych filmów wykonuje 2 filmowców. Tylko w przypadku małych przyjęć (do 50 osób) można zamówić film wykonywany przez 1 operatora.

Należy jednak jasno sobie powiedzieć, że jeden operator nigdy nie zrobi tak dobrze filmu jak dwóch.

kamerzysta i fotograf ślubny Kraków

kamerzysta i fotograf ślubny Kraków

Co wchodzi w zakres usługi?

Standardowo reportaż ślubny (foto i film) rozpoczynamy od przygotowań (ok. 12:00/13:00 i kończymy po oczepinach (ok. 0:30-1:00)  Zakres ten jednak można zmodyfikować dostosowując go do Waszych potrzeb. 

 

Czy wykonujecie plener w dniu ślubu, czy tylko w osobnym dniu?

Niezależnie od tego, czy zamówicie dodatkową sesję w innym dniu, każdy pakiet zawiera mini sesję, którą wykonamy w dniu ślubu (foto i film). Zawsze po obiedzie znajdzie się chwila, aby zrobić kilka wspólnych ujęć.

Nie powinno się z tego rezygnować gdyż w dniu ślubu wszystko jest “naj”. Warto zastanowić się wcześniej gdzie będzie najlepiej – czy obok lokalu weselnego czy może podjechać gdzieś niedaleko.

kamerzysta i fotograf ślubny Małopolska

kamerzysta i fotograf ślubny Małopolska

Co jeśli zepsuje się karta pamięci?

Aparaty na których pracuje posiada dwa wejścia na kartę pamięci i w trakcie pracy zdjęcia zapisują się na dwóch kartach jednocześnie. Również po zakończeniu reportażu kopiuję surowy materiał na trzy dyski, a więc nie możecie mieć żadnych obaw co do utraty danych.

 

Czy można zrezygnować z nagrywania przygotowań?

Tak. Nie są to nagrania obowiązkowe. Oczywiście musicie mieć świadomość, że w dość drastyczny sposób odbija się to na atrakcyjności Waszego przekrojowego klipu. Na tych etapach nagrań, powstaje wiele ładnych i cennych ujęć wykorzystywanych w klipie. Szczerze odradzamy rezygnację z tych elementów. To samo dotyczy zdjęć.

Rezygnacja z tych elementów jest dobrowolna i nie wpływa na cenę.

 

Jak zbudowany jest film?

Film zbudowany jest z wielu klipów montowanych do muzyki, wielu części w wersji live – tak jak dana chwila wyglądała na żywo oraz przeróżnych dodatków, które dodatkowo ożywiają film. Nie stosujemy żadnych szablonów! Decyzję jak finalnie będzie zbudowany film, które części będą klipami, a które nie, jak będą łączone, jakie filtry zostaną zastosowane itp. podejmujemy dopiero na etapie postprodukcji, gdyż dopiero mając wgląd w całość materiału, można wykreować idealny kształt filmu.

 

Do której godziny operatorzy są na weselu i czy można ten czas przedłużyć?

Pracujemy do godziny 0:30. Oczywiście można indywidualnie ustalić to inaczej. Zazwyczaj jednak później nie ma już ciekawych tematów do uwiecznienia na filmie, a do tego pojawia się coraz bardziej zmęczenie gości.

kamerzysta i fotograf ślubny Małopolska

kamerzysta i fotograf ślubny Małopolska

Czy możecie nagrać podziękowania dla rodziców ?

Tak. Nie ma z tym najmniejszego problemu. Jest to opcja dodatkowa – polecam sprawdzić naszą ofertę przesyłaną na e-mail.

 

Nasz ślub jest w piątek. Czy możemy liczyć na zniżkę?

TAK. Klienci których uroczystości ślubne są w innych dniach niż sobotą mogą liczyć na spore zniżki. Otrzymacie rabat plus dodatkowo wartościowe gratisy.

Warto zaplanować ślub w piątek – wtedy można liczyć na zniżki także w lokalach i we wszystkich innych usługach.

Jak dużo wcześniej trzeba rezerwować termin?

Termin należy zarezerwować na tyle wcześniej, aby był on jeszcze wolny ?

Zasada jest jedna – “kto pierwszy – ten lepszy”. Termin rezerwujemy tylko poprzez podpisanie umowy oraz wpłatę zadatku. Nie “przytrzymujemy” terminów (np. na 2 tygodnie).

 

Mieszkamy zbyt daleko od Krakowa aby się spotkać, co wtedy?

Całość formalności możemy dokonać korespondencyjnie, telefonicznie lub poprzez Skype. Zadatek wpłaca się na konto bankowe.

kamerzysta i fotograf ślubny Małopolska

kamerzysta i fotograf ślubny Małopolska

Czy możemy zastrzec, aby nasz film/zdjęcia nie były w przyszłości pokazywany klientom, ani publikowany w internecie.

Tak. Oczywiście możecie zastrzec aby film nie był wykorzystywany przez nas w celach marketingowych. Film, ani żaden z jego fragment nie zostanie opublikowany w internecie, zaprezentowany przyszłym klientom, ani wykorzystywany w żaden inny sposób do promocji firmy.

 

Czy można zamówić film nagrywany przez 1 operatora

Tak, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Aby dostarczyć Wam świetny produkt, potrzebna jest praca kilku osób. W naszej ofercie najczęściej film wykonują 2 osoby. Wyjątkiem jest Pakiet FILM20.

 

Co mamy robić podczas nagrania/zdjęć? Czy będziecie nami kierować i ustawiać?

W dniu wesela nie będziemy Was w żaden sposób reżyserować ani kierować. Nie kręcimy dubli ? Wszystko toczy się swoim torem – my subtelnie rejestrujemy całość. Oczywiście to działa w obie strony: wszelkim Kierownikom i reżyserom ekipy filmowej również bardzo dziękujemy – nie skorzystamy ? Doceniamy i jesteśmy wdzięczni za swobodę działania i zaufanie którym nas obdarzacie. Wówczas możemy działać w pełni kreatywnie.

Oczywiście nic jednak nie przychodzi bez wysiłku – aby film był ładny, Wy również musicie dać mu trochę od siebie ? Nie uciekajcie i nie chowajcie się przed kamerą, pozwólcie nam “łowić” się obiektywem. Uśmiechajcie się – do siebie, do ludzi , do świata.

Chciejcie sami ładnie wyglądać – a wówczas film Wam się odwdzięczy ?

Otrzymacie od nas coś w rodzaju instrukcji/porad tzn. jak zachować się w konkretnych sytuacjach by to fajnie wyszło. Ale to bezpośrednio już przed uroczystością.

 

kamerzysta i fotograf ślubny Małopolska

kamerzysta i fotograf ślubny Małopolska

Czy używacie dodatkowego oświetlenia w postacie halogenów rozstawionych na statywach?

Nie, nie używamy. Staramy się wykorzystywać światło zastane w miejscu nagrania – nie psując nastroju Waszego wesela. Każda sala ma swoje oświetlenie, które jest w zupełności wystarczające. Oczywiście aby wykonywać ujęcia nie możecie zupełnie zgasić światła. Wtedy należy to uzgodnić np. by na czas wykonywania ujęć obsługa “podciągnęła” trochę światło, a potem znowu przygasiła.

 

Jak długo czeka się na film/zdjęcia.

Czas oczekiwania na film wynosi od 30 do 120 dni – w zależności od terminu ślubu oraz bieżącego obciążenia pracą. Najkrócej czekają pary z początku sezonu (kwiecień/maj/czerwiec), najdłużej niestety pary z końca sezonu (wrzesień/październik/listopad). W 2019 r. mieściliśmy się w przedziale 30-90 dni.

kamerzysta i fotograf ślubny Małopolska

kamerzysta i fotograf ślubny Małopolska

Czy mamy wpływ na montaż i wygląd filmu?

Wierzymy, że wybierając właśnie nas, nie jest to przypadek i zrobiliście to celowo, gdyż nasze dotychczasowe produkcje przypadły Wam do gustu ? Mówiąc krótko – na tym polu zostawiacie nam “wolną rękę”.

Możecie natomiast zgłosić drobne zmiany (np. usunąć lub dodać jakąś scenę) w filmie w ciągu 14 dni od dnia odebrania gotowego filmu.

 

Czy jest możliwość otrzymania surowego, nie zmontowanego materiału/pozostałych wykonanych zdjęć?

Tak, jest to opcja płatna. Koszt 500 zł. zazwyczaj to ok. 200-300 GB danych

Pozostałe zdjęcia to koszt 500 zł. (zazwyczaj 1500-3000 zdjęć)

kamerzysta i fotograf ślubny Małopolska

kamerzysta i fotograf ślubny Małopolska

Czy podane ceny są cenami brutto i czy możliwe jest wystawienie Faktury?

Tak. Ceny podane w ofercie są cenami brutto. Na życzenie wystawiamy fakturę.

 

Co Państwo Młodzi powinni zapewnić ekipie filmowej?

Państwo młodzi są zobowiązani do zapewnienia ekipie wyżywienia oraz miejsc siedzących podczas imprezy weselnej. W niektórych przypadkach może być konieczne zapewnienie noclegu dla całej ekipy. Kiedy? Jeżeli uroczystość odbywa się >120-150km od Krakowa.

 

Jaka muzyka używana jest w filmach? Czy można wybrać swoje ulubione utwory?

Bardzo lubimy, gdy klienci sugerują nam utwory, które chcieliby usłyszeć w swoim filmie ślubnym – mamy wtedy pewność, że trafimy dokładnie w ich gust muzyczny. Jeśli jednak klienci nie wyrażają chęci na osobiste wybranie muzyki, wtedy z pełnym spokojem mogą zdać się na nasz gust muzyczny, który jak dotąd świetnie się sprawdza. Warto też zaznaczyć, że ponieważ posiadamy umowę z ZAiKS, wszystkie używane przez nas utwory są legalne.

 

Kiedy płacimy?

W momencie podpisania umowy Państwo Młodzi wpłacają zadatek – zwyczajowo to 20%. Resztę kwoty należy uiścić dopiero w momencie odbioru gotowego produktu.

W jakiej formie otrzymujemy gotowy film?

Każdy nasz klient otrzymuje w cenie chmurę internetową w której zamieszczone są zdjęcia i film. To rozwiązanie umożliwia proste przesyłanie materiału swoim znajomym i rodzinie.

 

Czy macie własny transport i ile wynoszą koszty dojazdu ekipy filmowej?

Posiadamy własny transport. Koszty dojazdu uzgadniamy indywidualnie w zależności od odległości, wybranego pakietu, terminu itp. Generalnie to 0,80 zł/km. W obrębie Krakowa i najbliższych okolic nie są doliczane.

Czy jest konieczny nocleg dla ekipy?

Jeśli odległość od Krakowa wynosi ponad 120 km może być konieczny nocleg. (np. Wrocław, Bieszczady, Lublin) ale już z Tarnowa, Gliwic, Zakopanego, Nowego Sącza, Bielska-Białej czy Kielc bez problemu jesteśmy w stanie wrócić o własnych siłach tego samego dnia w nocy. Wszystko zależy jakie jest połączenie drogowe z Krakowem.

 

Czy nagrania będą posiadały naniesione jakiekolwiek logo lub znak?

Nie

 

Jak długo pracujecie w zawodzie i jaki udział mają w tym śluby?

Pierwsza nasza firma powstała w 1990 r. i pracowała do 2000 r, po przerwie ponownie wróciliśmy do branży w 2012 r. i pracujemy do dziś.

kamerzysta i fotograf ślubny Śląsk

kamerzysta i fotograf ślubny Śląsk

Jak będziecie ubrani w dniu ślubu?

Ubieramy się w ciemne spodnie i ciemną koszulę. To ogólnie przyjęta forma tak by operator czy fotograf nie wyróżniał się znacząco.

 

Czy używacie jakichś efektów specjalnych?

Efekty specjalne to bardzo szerokie pojęcie. Film ślubny to reportaż. W reportażu unikamy stosowania efektów, niemniej w teledysku czy trailerze są one często stosowane. Generalnie unikamy efektów kiczowatych, jeśli jakiegoś rodzaju efekty podobają się Wam to należy o tym wspomnieć. Większość jest wykonywana na etapie post-produkcji (np. zwolnione tempo). Najlepiej pooglądać nasze produkcje.

 

RODO

Obowiązek informacyjny do aktualnych i nowych klientów:

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1) (dalej „RODO”) informujemy, iż:

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest PROCAM Studio Sp. z o.o., ul. Koło Białuchy 10, 31-235 Kraków, NIP 9452219115, REGON 380020761 (dalej „Administrator”);

Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu:

  • realizacji usług świadczonych przez Administratora na podstawie art. 6 ust. 1 pkt b) RODO (w celu wykonania umowy),
  • przesłania oferty filmu ślubnego i fotografii ślubnej przez Administratora na podstawie art. 6 ust. 1 pkt a) RODO (zgoda udzielona Administratorowi przez osobę, której dane dotyczą), (jeżeli zgoda została wyrażona przez Panią/Pana)

Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych będą podmioty zewnętrzne przetwarzające dane w imieniu Administratora na podstawie umów powierzenia (np. hostingodawca);

Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej;

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres realizacji usług świadczonych przez Administratora oraz przez okres wynikający z przedawnienia roszczeń, praw konsumenta, prowadzenia księgowości czy innych uprawnień w tym zakresie;

W związku z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych przez Administratora, przysługują Pani/Panu określone uprawnienia:

  • ma Pani/Pan prawo do informacji, jakie dane osobowe dotyczące Pani/Pana przetwarzane są przez Administratora oraz do otrzymania kopii tych danych (tzw. prawo dostępu);
  • jeżeli przetwarzane dane staną się nieaktualne lub niekompletne (lub w inny sposób niepoprawne) ma Pani/Pan prawo zażądać ich sprostowania;
  • w pewnych sytuacjach może Pani/Pan zwrócić się do Administratora o usunięcie swoich danych osobowych, tj. kiedy dane przestaną być potrzebne Administratorowi do celów, o których Panią/Pana informował; kiedy cofnie Pani/Pan zgodę na przetwarzanie danych (o ile Administrator nie ma prawa przetwarzać danych na innej podstawie prawnej); jeżeli do przetwarzania doszłoby niezgodnie z prawem; albo jeśli konieczność usunięcia danych wynika z obowiązku prawnego Administratora;
  • Administrator przetwarza Pani/Pana dane osobowe w celu przedstawienia oferty filmu ślubnego i fotografii ślubnej. W przypadku takiego przetwarzania ma Pani/Pan możliwość wyrażenia sprzeciwu. W konsekwencji Administrator przestanie przetwarzać Pani/Pana dane osobowe w opisanym wyżej celu;
  • Pani/Pana zgoda może być w dowolnym momencie cofnięta w wiadomości mailowej wysłanej do Administratora. Będzie to miało ten skutek, że przetwarzanie, które dokonane zostało przed cofnięciem zgody nie przestanie być zgodne z prawem, natomiast po cofnięciu zgody Administrator nie będzie przetwarzał danych w celach, dla których zgoda była wyrażona, co jednocześnie uniemożliwi przedstawienie Pani/Panu oferty filmu ślubnego i fotografii ślubnej;
  • jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzane dane osobowe są nieprawidłowe, przetwarzanie jest niezgodne z prawem lub Administrator nie potrzebuje już określonych danych albo kiedy wniesie Pani/Pan sprzeciw wobec przetwarzania, może Pani/Pan także zażądać, aby przez określony, potrzebny czas (np. sprawdzenia poprawności danych lub dochodzenia roszczeń) Administrator nie dokonywał na danych żadnych operacji, a jedynie je przechowywał;

Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy RODO;

Zbierane dane nie podlegają profilowaniu. Zbieramy m.in. informacje odnośnie planowanych przez Klientów wydarzeń, które chcieliby uwiecznić na filmie ślubnym i fotografiach celem przedstawienia oferty Klientowi w celu świadczenia jak najlepszych usług oraz w celu realizacji usług;

Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest warunkiem przedstawienia oferty, zawarcia umowy i realizacji usług. Jest Pani/Pan zobowiązana do ich podania a konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości realizacji usług przez Administratora.