Porady

PORADY DLA NARZECZONYCH – od fotografa i filmowców

Jeżeli decydujecie się Państwo na nasze usługi to z pewnością zależy Wam na tym aby film był na wysokim poziomie i zadziwił Waszą rodzinę i znajomych. Dajemy tutaj sporo praktycznych sugestii do wykorzystania podczas organizacji ceremonii i wesela, które sprawią, że zarejestrowany materiał zarówno filmowy jak i fotograficzny z pewnością będzie się prezentował bardzo dobrze. Zdajemy sobie sprawę, że nie są Państwo aktorami i że nie zawsze jest możliwość wcielenia w życie wszystkich podanych porad i tricków, ale proponujemy wziąć je pod uwagę.

Wybieramy kolor przewodni ślubu. Warto poszukać o tym w internecie. Do dziś wspominamy ślub w którym takim kolorem był czerwony – i tak – czerwony bukiet, czerwony samochód, czerwone kwiaty w przybraniu kościoła i sali weselnej, czerwone buty Pani Młodej, czerwony krawat Młodego i róża wpięta w garnitur, a nawet czerwone skarpetki Młodego!!! i jeszcze kilka elementów. Wszystko to idealnie ze sobą współgrało. Oczywiście kolor możecie wybrać wg własnych gustów.

Bardzo prosimy Pana Młodego by nie zapomniał bukietu dla Pani Młodej – w 2014 r. zdarzyło się to nam 2 razy !!!

W DOMU

Przed filmowaniem w domu, warto uporządkować lub wynieść wszelkie szpargały, które mogłyby psuć kadr.

Do ubierania najlepszy jest w miarę możliwości przestronny i jasny pokój. Przynajmniej w pokoju, w którym będą wykonywane zdjęcia dobrze jest zachować porządek, uprzątnąć wszystkie zbędne bibeloty, które potem mogą przeszkadzać na fotografiach. Pamiętajcie tego czego na pierwszy rzut oka nie widać, może się zdarzyć, że na fotografii będzie rzucać się bardzo w oczy.

W czasie przygotowań zaproście kogoś bliskiego do pomocy, rodzeństwo, świadka – byście nie byli sami. Nie będziecie tak zestresowani. Dodatkowo można popijać szampana z kieliszków, a np. Pan Młody ze świadkiem – szklaneczkę whisky. Im więcej osób tym weselej i przyjemniej i zapominacie o aparatach fotograficznych.

Zaplanujcie miejsce spotkania się / przywitania P.Młodych. Najgorszym rozwiązaniem jest wąski korytarz albo przejście, weranda itp. Ani zdjęcia ani film nie będzie ciekawy. W przypadku mieszkania proponujemy by wybrać na przywitanie obszerny pokój (w którym planujecie Błogosławieństwo Rodziców) – wtedy Pani Młoda stoi i czeka na przybycie Pana Młodego. Drugą propozycją (dom jednorodzinny) jest podwórze przed domem. Gdy Pan Młody przyjedzie stanie w ustalonym miejscu a Pani Młoda wyjdzie do niego. W obydwu przypadkach będą piękne zdjęcia i film. Zaplanujcie to wcześniej i ustalcie między sobą by nie wypadło to np. w drzwiach (jak się nam też zdarzyło)

Postarajcie się, żeby w trakcie błogosławieństwa byli przy was tylko najbliżsi, którzy chcą go Wam udzielić (jeśli będzie zbyt dużo ludzi powstanie tylko niepotrzebny tłok i zamieszanie). Chyba nie chcecie aby Wasz fotograf walczył o możliwość zdjęcia dla Was, a takich chwil się nie powtarza.

Ponieważ nie znamy Waszych rodzin – istotne jest by już w domu przedstawić najbliższe Wam osoby – rodziców, dziadków, rodzeństwo, najbliższych przyjaciół. Operatorzy/fotograf będą wiedzieli kogo zaraz po Was najwięcej ujmować na filmie/na zdjęciach.

Przykro nam o tym pisać ale zdarzyło się raz na ślubie na którym pracowaliśmy, że doszło do włamania w czasie Mszy św. do domu Pani Młodej – złodzieje ukradli prezenty (w tym koperty) pozostawione w domu po błogosławieństwie – pamiętajcie że złodzieje tylko czekają na taka okazję, a informacja, że w danym domu jest wesele szybko się roznosi – nie zostawiajcie domu bez opieki!.

KOŚCIÓŁ

Wybieramy możliwie jasny i przestronny kościół, o białym kolorze ścian. Najgorszy kolor to żółty, ponieważ zlewa się z barwą ludzkiej skóry (dobrze wyglądają błękity i niebieski). To samo tyczy się sali weselnej. Optymalnie gdy taka sala posiada piętrową galeryjkę. Przyglądamy się też otoczeniu tych obiektów pod kątem estetyki i oświetlenia.

NIE ŚPIESZYMY SIĘ. W drodze do/od ołtarza idziemy powoli, puszczamy księdza (jeśli po nas wyszedł) daleko przed sobą.

Prosimy osoby z rodziny by podczas ceremonii w kościele, a zwłaszcza podczas przysięgi powstrzymały się z robieniem zdjęć i chodzeniem w pobliżu ołtarza. Warto nawet wysłać delikatnego maila do naszych gości że na uroczystości będzie profesjonalny fotograf i filmowiec.

Zapraszam do oglądania naszych filmów.

PRZYSIĘGA. Przysięgając patrzymy sobie w oczy, nie na księdza lub na boki. Zakładając obrączkę robimy to powoli by fotograf mógł zrobić kilka różnych ujęć. Pamiętajcie by w momencie gdy Ksiądz wypowie słowa “Skoro zamierzacie zawrzeć związek małżeński, podajcie sobie prawe dłonie..) – obracacie się do siebie twarzą w twarz. Często wtedy ksiądz nawet mówi dodatkowo, acz nie zawsze “obróćcie się do siebie” – wcześniej byliście zwróceni w kierunku Księdza i ołtarza. To ma kolosalne znaczenie gdyż zawsze filmujemy lekko z tyłu z pewnej odległości i gdy odwrócicie się ku sobie kamera będzie skierowana w Wasza stronę a nie na Wasz profil. Gdy staniecie zwróceni ku sobie będziecie mieli Księdza po swojej lewej (Pan Młody) lub prawej (Pani Młoda) stronie. Istotne jest byście patrzyli na siebie, nie na Księdza (jego tylko słuchacie) i nie na boki.

Jeżeli mówimy do mikrofonu w kościele (przysięga) czy na sali weselnej, robimy to GŁOŚNO i WYRAŹNIE.

OBRĄCZKI. Ważne jest także byście nie stali za blisko siebie (lepiej lekko wyciągnięte ręce) gdyż wtedy fajnie widać moment zakładania obrączek, a przecież chcecie to mieć ładnie ujęte na fotografiach i na filmie.

Po założeniu obrączek POCAŁUJCIE SIĘ, nie musicie czekać na przyzwolenie księdza, choć niektórzy do tego sami zachęcają 🙂 – to zawsze przepiękny moment. Zapewne odpowiedzią będą oklaski zgromadzonej rodziny i przyjaciół – tego też często brakuje na naszych polskich ślubach. Uśmiechajcie się do siebie, nie bądźcie zbytnio poważni – to przecież wesoły moment. Analogicznie możecie pocałować się po wyjściu z kościoła gdy zostaniecie obsypani cukierkami i płatkami. Rezultatem też będą piękne zdjęcia i ujęcia filmowe.

Dobrze jest trafić na prawdziwie uduchowionego kapłana, który wygłosi piękne i niebanalne kazanie. Stanowi to ważny element filmu.

WYJŚCIE. Kto powinien wyjść z kościoła pierwszy, Para Młoda czy goście? W wersji dopracowanej i perfekcyjnej para nie powinna wychodzić ani razem z gośćmi, ani przez pusty kościół. Powinna wychodząc móc ich obserwować, pozdrawiać, wymieniać uśmiechy. To przecież pierwszy moment, gdy para ma okazję zobaczyć wszystkich zaproszonych i cieszyć się ich obecnością. Następnymi osobami, które powinny wyjść za parą są świadkowie i rodzice, potem reszta gości.
Jak połączyć to z sypaniem konfetti i obecnością gości w drzwiach wyjściowych? Jedyną opcją jest pod koniec drogi skręcenie w bok (w nawę boczną, pod chór), zatrzymanie się na chwilę (na modlitwę? na obejrzenie obrączek? uśmiechy radości wymieniane ze sobą?), czekając aż goście opuszczą kościół.

WESELE

Upewniamy się, że zespół/DJ – dysponują zestawem świateł efektowych i np. wytwornicą dymu. Optymalnie zamawiamy firmę, która profesjonalnie zrealizuje oświetlenie. Nawet najlepsza kapela bez świateł bardzo traci na efektowności. Nie zapomnijcie o kolorowych światłach.

Uśmiechamy się możliwie często, nie uciekamy przed kamerą.

Podczas zabawy staramy się być dynamiczni i żywiołowi. Rozumiemy, że to często kwestia wrodzonego temperamentu, ale warto się postarać.

Nie pozujemy sztywno do kamery. To nie fotografia. Tutaj liczy się ruch.

OCZEPINY. W sumie to trochę dziwne ale na bardzo wielu weselach nikt nie chce łapać bukietu/welonu czy muchy – dochodzi do dziwnej sytuacji. Aby temu zapobiec proponujemy by Panny i Kawalerowie nie tańczyli wokół Młodych a stanęli tak, jak się to robi na całym świecie tj. z tyłu i wtedy już nie ma zmiłuj – zawsze ktoś złapie i nie będzie kłopotliwej sytuacji. Dodatkowo dużo łatwiej wtedy to atrakcyjnie sfilmować, bo Młodzi nie są zasłonięci. Prosimy byście to ustalili z kapelą, bo to oni prowadzą oczepiny.

Jak uatrakcyjnić wesele niedużym kosztem, a film i zdjęcia będą jeszcze piękniejsze i ciekawsze:

a) świetlisty taniec – przygotowujemy świece z kołnierzykiem z tektury lub serwetki – DJ lub orkiestra zapowie taniec, drużbów prosimy o rozdanie świec i zapalenie ich. – Zobacz tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=7SWcanOz88E – zazwyczaj bezpośrednio po oczepinach, gdy wszyscy sa na środku parkietu.

b) bańki mydlane dla dzieci (i nie tylko) – Dzięki bańkom mydlanym można stworzyć niesamowity, bajkowy efekt. Natomiast dzieci będą miały ogromna frajdę i wspaniałą zabawę. Poszukajcie na allegro – są całe zestawy po 16sztuk – komplet ok 15zł.

c) konfetti w czasie pierwszego tańca młodych.

d) pokaz ogni sztucznych – zestawy do samodzielnego odpalenia (wcale nie są takie drogie), a efekt niezapomniany

WYWIADY.

Zazwyczaj ok. godz. 23:00 planujemy wywiady. Zastanówcie się kto z Waszych przyjaciół mógłby pełnić rolę Reportera. Będzie zadawał pytania gościom. Najlepiej wybrać osobę wygadaną której “nie zabraknie języka w gębie” To jeden najsympatyczniejszych momentów na filmie gdy słychać jak np. Dziadek czy Babcia składają Wam życzenia albo przyjaciółka mówi, jak wspaniale się bawi na Waszym weselu. Zapewne usłyszycie wiele ciekawych porad małżeńskich 🙂 Nie obawiajcie się – to nic strasznego, a często jest kupa śmiechu. Oczywiście porozmawiajcie z przyszłym Reporterem i zapytajcie czy się zgodzi. Dobrze by sobie przygotował pytania. Możemy udostępnić naszą bazę pytań do gości.

Zastanówcie się nad wynajęciem FOTOBUDKI. Zawsze jest kupa śmiechu i poza zdjęciami wychodzą fajne ujęcia filmowe. Zamówcie taką foto-budkę, która od razu drukuje zdjęcia i goście będą je mogli wkleić je do albumu z wpisem życzeń.

 

Życzymy udanego wesela.

 

 

CIEKAWE ARTYKUŁY

    1. Po co komu sesja narzeczeńska? – przeczytaj artykuł.
    2. Weselne zabawy – przeczytaj artykuł

 

    1. Żenujące zabawy ślubne – przeczytaj artykuł  

 

  1. Kilka praktycznych informacji o wejściu, wyjściu i zachowaniu w kościele.